Deti zabité počas útoku v Gaze: len jedno z ohniviek mohutnej reťaze genocídy proti Palestínčanom

mrtvi zabiti palestincania izraelV pondelok 28. apríla bolo na severe pásma Gazy počas útoku izraelskej armády zabitých sedem Palestínčanov, vrátanie štyroch detí a starca. Matka detí bola prevezená do nemocnice, ale neskôr podľahla zraneniam. Podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva boli na dom v dedine Bajt Hanún vypálené rakety, zatiaľ čo rodina raňajkovala. Iný izraelský letecký útok v ten istý deň zranil ďalších štyroch ľudí na severe pásma Gazy.

Reportér Al džazíry prítomný na mieste incidentu opísal chaotické scény po útoku. Uviedol, že medzi obyvateľmi prevládali pocity trpkosti a zdesenia. Zabité deti boli vo veku od sedem mesiacov do päť rokov. Medzi mŕtvymi bol aj tínedžer, ktorý prechádzal okolo domu cestou do školy. Obyvatelia hovoria, že do jednoposchodového domu vrazila izraelská raketa.

„Sedela tam rodina a pokojne raňajkovali a čo teraz? Prišli sme, aby sme pozbierali časti ich tiel,“ povedal Abú Mohamed, sused zmasakrovanej rodiny.

Omar Abdel Nabi, farmár, ktorý bol taktiež svedkom útoku, povedal, že na neďalekom poli riadil svoj traktor, keď začul najmenej dve blízke explózie. „Ľudia kričali, že vo vedľajšej ulici dopadli tankové rakety. Vynášal som z domu dvoch ľudí pokrytých krvou,“ povedal.

Mahmúd Abbás, palestínsky prezident sa vyjadril: „Takéto agresie nenapomáhajú pokusom dosiahnuť pokoj. Robia prekážky celému mierovému procesu.“

Izraelská armáda sa vyjadrila, že v oblasti operovali palestínski bojovníci a tragédia je vlastne vinou Hamasu. Cieľom útoku boli údajne teroristi, ktorí pri sebe mali veľké množstvo explozívnych náloží a keď boli zasiahnutí, tieto nálože explodovali. Na otázku, prečo stanovisko izraelskej armády odporuje všetkým svedeckým výpovediam, hovorkyňa odpovedala, že je to výsledok nedostatku demokracie a neslobody v Palestíne.

Vojenské krídla palestínskych hnutí Fatah a Islamský džihád pohrozili odvetou. V jednom zo svojich stanovísk uviedli: „Uisťujeme vás, že tento zločin neprejde bez trestu. Uisťujeme vás, že krv našich detí má vysokú cenu a naše stanovisko k odporu ostane nezmenené po celej krajine.“

Hamas ponúkol Izraelu šesťmesačný mier (podobné ponuky opakovane padli zo strany palestínskych organizácií), ak by sa vojská židovského štátu stiahli z pásma Gazy (čo je územie Palestíny okupované Izraelom vyše 40 rokov), no Izrael túto ponuku odmietol. Hoci, aj keby ju prijal, neexistuje záruka, že by ju dodržal: Izrael v minulosti dokonca porušil dočasné prímerie, ktoré sám navrhol a vyhlásil.

„Pokračujúce sionistické masakre sú novým dôkazom, že okupant nemá záujem na pokoji,“ povedal hovorca Hamasu, Sami Abú Zuhri, „Z tohto dôvodu budú palestínske ozbrojené krídla pokračovať v odpovedi na agresiu všetkými dostupnými spôsobmi.“

Izrael má plno rečí o „palestínskych teroristoch“, ale kto je skutočný terorista? Prípady ako tento sú na Izraelom okupovaných územiach takmer na dennom poriadku. Prejdime si fakty za rok 2006: pri pohraničných zrážkach bolo zabitých 650 Palestínčanov (nerátajúc do toho obete agresie proti Libanonu, vyše 1 200 ľudí) a 27 Izraelčanov. Takže za každého jedného Izraelčana bolo zabitých 24 Palestínčanov. Aj keby išlo zo strany Izraela o „obranu“, podľa tejto logiky by nemecký národ rovnako mohol desaťkrát vyhladiť celé svetové židovstvo, keďže počas druhej svetovej vojny stratil vyše 8 miliónov ľudí (podľa oficiálnych štatistík).

Zdroj: Al Jazeera: Children killed in Gaza attack, 28.4.2008

Súvisiace články:

Hnaný Joomlou!
© Beo.sk | Píšeme pre vás od roku 2004.