Juraj Vrábel mladší nám do redakcie zaslal komentár Ctirada Mašína (1930 – 2011), známeho člena českej protikomunistickej skupiny, ku knihe Väzeň totality, ktorá je pamäťami jeho deda, Karola Vrábla, člena odbojnej skupiny Biela légia, na komunistický žalár.

Karol Vrábel bol otcom dvoch detí a členom ilegálneho protikomunistického hnutia Biela légia na Slovensku, za účasť na ktorom si odpykal 10 rokov žaláru. Z toho šesť rokov v Jáchymove a štyri v Leopoldove. Na živote Karola Vrábla svedčí o brutalite komunistickej moci nielen priebeh zadržania, ktoré navždy poznačilo jeho deti, ale i spôsob vypočúvania, väznenia a jednania na pozadí jemného príbehu citov zachytených v listoch s jeho manželkou a synmi.

Juraj Vrábel: Väzeň totality (1950-1960). Príbeh Karola Vrábla

Ctirad Mašín bol synom dôstojníka československých légií v Rusku, ktorého neskôr za účasť v proti-nacistickom odboji popravili Nemci. Ctirad, identifikujúc sa s odkazom svojho otca, sa stal spolu s bratom Jozefom zakladateľom protikomunistickej jednotky. Za pokus o ilegálne prekročenie štátnej hranice bol odsúdený na 2,5 roka žaláru v jáchymovských uránových baniach. V roku 1954 sa mu spolu s bratom Jozefom a Milanom Paumerom napokon podarilo utiecť do USA, kde sa pridali k špeciálnym jednotkám. Mali v úmysle vrátiť sa do Česko-Slovenska ako parašutisti. Ctirad je okrem iných držiteľom vyznamenania Zltej lipy ministra obrany Českej republiky.

Redakcia Beo.sk uverejňuje komentár Ctirada Mašína, adresovaný v korešpondencii Jurajovi Vráblovi mladšiemu, v necenzurovanej podobe:

Vážený pane!

Přečetl jsem Vaší knížečku „Väzeň totality“. Musím říci, že osud a utrpení Vaší rodiny se mě dotknul více než mojí vlastní.Podobné zkušenosti s inženýry lidských duší měly statisíce rodin po celém světe.

Vaší knížku budu doporučovat všem, kterým není jasno proč debata s levičáky všeho druhu, která není ztrátou času, je podříznutí chrtanu nebo dobře umístená kulka. Po přečtení Vaší knížky znovu trpce lituji, že jsem jich neodpravil daleko více.

Motivován Vaší knížkou by měl být každý rovně myslíci člověk schopen podřezávat ty Honzátky, Filipy, Ransdorfy, Grebeníčky atd. celý den a zkrátit polední přestávku na polovinu.

Váš Ray Masin

Ak sa ti článok páčil, môžeš ho zdieľať na sociálnych sieťach.

Zaujímavý projekt