V stredu 5. marca 2008 sa v Bratislave konala demonštrácia proti nezákonnému odtrhnutiu Kosova od Srbska. „Kosovo je srbské“, alebo „Kosovo je srdce Srbije“ – skandovalo niekoľko stoviek demonštrantov, ktorí včera večer niesli srbské a slovenské zástavy ulicami Bratislavy z Hlavného na Hodžovo námestie.

Pokojnú demonštráciu výrazne podporili aj členovia Slovenskej pospolitosti. Po pochode centrom Bratislavy dorazil dav na Hodžovo námestie pred prezidentský palác. Tam formou rečníckeho pultu prezentovali jednotliví zúčastnení svoje názory na tento pre Srbov a Slovanov neprípustný a nepriaznivý stav. Mimo iných napríklad vodca SP Ivan Sýkora, predseda SNJ Stanislav Pánis, predseda Česko-slovenského výboru Michal Petrovič a asi desiatka starších aj mladších účastníkov.

Stop islamizácii Európy

V prejavoch pred Prezidentským palácom varovali pred nebezpečným precedensom jednostranného vyhlásenia nezávislého Kosova, ktoré by mohlo naštartovať vlnu radikalizácie a etnického násilia v celej Európe. Iní rečníci upozorňovali na nebezpečný trend islamizácie Európy, ďalší na skutočnosť, že na čele Kosova sú bývalí teroristi z kosovskej oslobodzovacej armády UCK z čias ozbrojeného konfliktu, ktorý viedol k rozpadu bývalej Juhoslávie.

Tak, ako informovala aj TASR, demonštrácia sa konala v pokojnej, priam disciplinovanej atmosfére. Jej účastníci dokonca striktne dodržiavali dopravné predpisy, kráčali po chodníkoch a rešpektovali aj svetelnú dopravnú signalizáciu. Posilnené hliadky štátnej i mestskej polície tak nemuseli prakticky vôbec zasahovať. Podobné demonštrácie by sa mali uskutočniť aj v ďalších slovenských mestách.

Bratislava sa tak pripojila k desiatkam ďalších slovanských a neslovanských miest, ktoré v nedávnej dobe vyjadrovali svoju podporu srbskému národu v týchto tragických chvíľach ich štátnosti.

» Vyjadri sa k téme Čo sa vám páči a čo vám chýba na národných akciách?

Ak sa ti článok páčil, môžeš ho zdieľať na sociálnych sieťach.

Zaujímavý projekt